Marek Niekurzak, Urolog Dzisiaj jest:   Niedziela,  26 stycznia 2020   -   26 dzień roku
lekarz Marek Niekurzak - chirurg, urolog.

Rozrost prostaty

   Łagodny rozrost prostaty, określanej inaczej jako gruczoł krokowy, jest procesem chorobowym polegającym na rozroście komórek zrębu i nabłonka, który rozpoczyna się w strefie okołocewkowej gruczołu. Łacińska nazwa procesu to hyperplasia prostatae. Często spotkać można w literaturze skrót z języka angielskiego – BPH – Benign Prostatic Hperplasia. Choroba ta z oczywistych względów dotyka wyłącznie mężczyzn. Ocenia się, że połowa populacji męskiej w wieku powyżej 50 roku życia dotknięta jest tą przypadłością.

Marek Niekurzak, urolog

   Rozrost komórek prostaty powoduje zawężenie cewki moczowej, będącej drogą odpływu moczu z pęcherza. Jest to główna przyczyna nasilających się problemów i dolegliwości w oddawaniu moczu. Pojawiające się z czasem naglące parcia na pęcherz, zmuszają często do niemal natychmiastowego oddawania moczu. Oprócz związanych z tym oczywistych dolegliwości, wskutek zaburzenia normalnej aktywności dziennej oraz przerywanego spoczynku nocnego, objawy te pogarszają jakość życia do tego stopnia, że chory musi zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zachowania. Dotyczy to między innymi ograniczenia ilości przyjmowanych płynów i przebywania w miejscach, w których nie ma szybkiego dostępu do toalety. W szerszym zakresie pacjent zmuszony zostaje do wprowadzenia szczegółowego planowania własnej aktywności w zakresie całej doby.

   Początki choroby można rozpoznać po pojawiającym się częstomoczu, głownie występującym w nocy, rzadziej w dzień. Z czasem podczas oddawania moczu, wypływa on cieńszym strumieniem. Pojawiają się coraz większe trudności w oddawaniu moczu, a z drugiej strony można zaobserwować naglące parcia na pęcherz. W dalszym rozwoju choroby opisane wyżej objawy nasilają się prowadząc do występowania częściowego zatrzymywania moczu oraz pojawiania się przerywanego strumienia oddawanego moczu. Po dłuższym okresie rozwoju choroby, w jej ostatnim stadium pojawia się całkowita niemożność oddawania moczu. Zalegający w przepełnionym pęcherzu mocz wycieka kroplami. Zastój w górnych drogach moczowych wywołuje niewydolność nerek, a co za tym idzie podniesienie się poziomu kreatyniny i mocznika w surowicy. Stan ten nie pozostaje bez wpływu na metabolizm organizmu. Pojawia się osłabienie, częste stany podgorączkowe, wymioty.

Precyzując, możemy wymienić następujące objawy łagodnego rozrostu prostaty:
- częstomocz;
- oddawanie moczu w nocy;
- nagłe parcia na pęcherz;
- niemożność powstrzymania oddawania moczu;
- ból w trakcie oddawania moczu;
- wąski strumień moczu i wydłużony czas opróżniania pęcherza;
- wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji;
- przerywany wyciek moczu.

Ważne dla chorych na łagodny rozrost prostaty jest to, że choroba ta nie jest nowotworem złośliwym. Jednakże koniecznie należy podjąć leczenie we wczesnej fazie rozwoju choroby zarówno ze względu na uniknięcie narastających dolegliwości i dyskomfortu, jak również ze względu na fakt, że nie można jednak wykluczyć początków rozwoju raka prostaty, charakteryzującego się podobnymi objawami.


Projekt i wykonanie witryny: andynodust@gmail.com :::2016::: Przygotowanie merytoryczne: Marek Niekurzak